Beykoz Kavacık

BİREYSEL DANIŞMANLIK

Bireysel danışmanlık; bireyin kendisine, yaşamın zorlu dönemlerinde destek almak ve tecrübe etmek için oluşturduğu fırsattır. Bireysel danışmanlık; öfke, depresyon, anksiyete, evlilik ve ilişki zorlukları, ebeveynlik sorunları, okul zorlukları, kariyer değişiklikleri, vb. gibi farklı konularda olmaktadır. Yaşamda karşılaştığınız bireysel zorluklar ile başa çıkmanıza yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Bireylerin duygu, inanç ve davranışlarını keşfetmelerini, zorlu veya acı dolu anılarla yüzleşmelerini, kendilerinde değiştirmek istedikleri yönlerini tanımlamalarını, kendilerini ve başkalarını daha iyi anlamalarını, bireysel hedeflerini belirlemelerini ve istendik değişime yönelik çalışmalarını sağlar.

Bireysel danışmanlık; bireylerin kendileri için var olan engelleri aşmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bireyler; özgüven, benlik saygısı gibi durumlarda farkındalık sahibi olmaktadır. Danışmanlık alan bireyler; zor durumlarda kontrol sağlama, sağlıklı kararlar alma ve hedeflere ulaşma becerilerini geliştirmektedir. Bireyler, daha fazla farkındalık kazanmaktan ve kendi içsel yolculuğuna çıkmaktan keyif aldıklarını keşfetmektedir.

Yaşanan sorunlar, bireyde sıkıntıya sebep olabildiği gibi bireyin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Sıkıntılar; olumsuz düşünceler, duygular ve davranışlara, ek olarak ağrı ya da yorgunluk gibi bedensel duyumlara yol açabilmektedir. Bir uzmanla görüşmelere başlamadan önce semptomların şiddetlenmesini beklememek önemlidir. Yaşamınızdaki sorunlar sebebiyle sık sık mutsuz, bunalmış ve umutsuz hissediyorsanız, işe veya okula odaklanamıyorsanız, bağımlılık yaşıyorsanız, kendinize veya bir başkasına zarar verme eğiliminde hissediyorsanız yardım aramak en iyi yol olacaktır.