SINAV KAYGISI

Birçok kişi sınavdan önce stres ya da endişe yaşar. Aslında, biraz gerginlik elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olabilir. Fakat bu sıkıntı aşırı hale geldiğinde, sınavda performansa olumsuz etki edeceği için sınav kaygısı olarak bilinir.

Sınav kaygısı yaşamak nasıl bir duygu? Sınıfta dersi dikkatli bir şekilde dinlediniz, ayrıntılı notlar aldınız, her bölümü okudunuz ve hatta dersten sonra ek çalışma etütlerine katıldınız, o yüzden bu sınavda harika bir başarı sağlamalısınız, değil mi? Ancak, sınav anı geldiğinde kendinizi en kolay olan soruların cevaplarını boş bırakacak kadar gergin buluyorsunuz. Bu deneyim tanıdık geliyorsa, sınav kaygısı yaşıyor olabilirsiniz.

Sınav kaygısı bir tür performans kaygısıdır. İyi bir performansın önemli olduğu durumlarda, insanlar gerçekten ellerinden gelenin en iyisini yapamayacakları için endişeli hale gelebilir.

Sınav kaygısının şiddeti, kişiden kişiye önemli ölçüde değişebilir. Bazı insanlar midelerinde "kelebekler" olduğunu hissedebilir ve bazıları da sınava konsantre olmayı zor bulabilir.

Aşırı korku, konsantre olmayı zorlaştırabilir ve çalıştığınız şeyleri hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Düşünmek için çok zaman harcadığınızda aniden aklınıza gelmediğini fark edebilirsiniz. Cevaplarını bildiğiniz soruları boş bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bilgiyi yoğunlaştırıp hatırlama konusundaki bu yetersizlik, daha çok endişe ve strese katkıda bulunur; bu da, dikkatinizi  teste odaklamanızı çok daha zorlaştırır.