YEME BOZUKLUKLARI

Yeme Bozuklukları, düzensiz yeme alışkanlıkları sebebiyle vücut ağırlığı veya şekli ile ilgili endişe ve sıkıntıları yaratan psikolojik rahatsızlıktır.

Yemek yeme bozuklukları, bireye zarar verebilecek yetersiz ya da aşırı yiyecek alımını içerebilir.

En sık görülen yeme bozuklukları formları arasında Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza ve Binge Yeme Bozukluğu vardır ve kadın ve erkeklerde sıklıkla görülmektedir.

En sık görülen yeme bozuklukları; Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza ve Binge Yeme Bozukluğudur.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervozadan acı çeken erkek veya kadın, tipik olarak kilo alma, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı reddetme ve gerçekçi bir vücut imgesi algısı konusunda takıntılı bir korku yaşayacaktır. Anoreksiya nervozaya sahip birçok insan, tükettikleri yiyecek miktarına sınır getirir ve kendilerini, fazla kilolu olarak görürler.

Bulimia Nervosa

Bu yeme bozukluğu, tekrarlanan tıkanık yeme, ardından zorla kusma, aşırı egzersiz, aşırı laksatif veya idrar söktürücü madde kullanımı gibi davranışları telafi eden davranışlarla karakterize edilir. Bulimia yaşayan bireyler, kilo alma korkusu yaşayabilir ve vücut boyutlarına ve şekillerine göre kendilerini mutsuz hissedebilir. Bireyde utanç, suçluluk ve kontrol eksikliği duyguları yaratır.

Aşırı Yeme Bozukluğu- Aşırı Yeme Bozukluğu

Bu bireyler sık sık yeme yeme davranışları üzerindeki kontrolünü kaybedeceklerdir. Bununla birlikte, bulimia nervozadan farklı olarak, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlar görülmemektedir.